XX Światowy Dzień Walki z Rakiem - 4 Lutego

rozowawstazka
Światowy Dzień Walki z Rakiem to święto ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem, zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku. W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, Polska Unia Onkologii zainicjowała akcję „Dzień Drzwi Otwartych” w placówkach onkologicznych i hematologicznych na terenie całego kraju. Celem akcji jest edukacja zdrowotna społeczeństwa, mająca przekonać o korzyściach z profilaktyki przeciwnowotworowej. Organizowany cyklicznie od 2000 roku „Dzień Drzwi Otwartych” ma charakter edukacji społecznej. Akcja stała się tradycją, przypominającą o problemie rosnącej zachorowalności na nowotwory, a także o tym, że warto troszczyć się o swoje zdrowie i brać udział w badaniach profilaktycznych.

Polska Unia Onkologii proponuje, aby przewodnim hasłem obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem był apel Polskiej Unii Onkologii i całego środowiska onkologów polskich o wspólne, intensywne działania na rzecz zapewnienia równego dostępu w naszym kraju do europejskich standardów kompleksowej opieki onkologicznej, stosownie do nadal aktualnych postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r. Przed całym światem stoją wielkie wyzwania związane z sytuacją epidemiologiczną i demograficzną. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku.

Więcej o apelu Polskiej Unii Onkologii oraz  akcji „Dzień Drzwi Otwartych”(tzw. Biała sobota”) 1 lutego 2020 r. link: http://www.puo.pl/pokonajmy-raka/dzien-drzwi-otwartych/xx-dzien-drzwi-otwartych

W Wielkopolskim Centrum Onkologii ul. Garbary 15 w Poznaniu 1.02.2020r. w godzinach od 10.00-14.00.odbędą się bezpłatne porady i konsultacje  dotyczące profilaktyki min. raka piersi, jądra i skóry.