Wyroby przeznaczone do wybielania zębów są produktami kosmetycznymi, w stosunku do których obowiązują przepisy rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 dot. produktów kosmetycznych. Substancją czynną stosowaną w tych wyrobach jest nadtlenek wodoru lub związki go uwalniające. Rozporządzenie wprowadza ograniczenia odnośnie stosowania ww. substancji w wyrobach do wybielania zębów.

Nadtlenek wodoru i związki go uwalniające ujęte są w lp. 12 załącznika nr 2 do rozporządzenia nr 1223/2009 – stanowiącego listę substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonych ilościach, zakresie i warunkach stosowania, co oznacza, że ww. substancje mogą być stosowane w kosmetykach jedynie z zachowaniem określonych wymagań.

Wyroby do wybielania zębów podzielono na dwie grupy. Produkty zawierające do 0.1% nadtlenku wodoru – dostępne dla konsumentów bez ograniczeń i nie wymagające specjalnego znakowania.

Czytaj więcej...

logopis

 

01-07.08 – Światowy tydzień karmienia piersią

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca:

 • wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia,
 • kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.

Zalety zdrowotne karmienia piersią

Zalety dla dziecka

 • zmniejszenie ryzyka infekcji, w szczególności ostrego zapalenia ucha środkowego i przewodu pokarmowego;
 • zmniejszenie ryzyka martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie;
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości oraz wielu chorób niezakaźnych,
  w tym cukrzycy typu 1 i typu 2;
 • zmniejszenie ryzyka rozwoju niektórych rodzajów nowotworów, w tym białaczki limfatycznej i szpikowej;
 • zmniejszenie ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt;
 • zmniejszenie ryzyka hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka i związanego
  z tym stresu;
 • ssanie piersi sprzyja ćwiczeniu mięśni twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy u dziecka.

Zalety dla matki

 • zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka sutka, jajników i osteoporozy
  w starszym wieku;
 • szybsze obkurczanie macicy oraz zmniejszenie ryzyka krwotoku poporodowego
  i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza;
 • wydzielanie oksytocyny podczas karmienia sprzyja właściwej opiece i nawiązaniu prawidłowych relacji z dzieckiem oraz zmniejszenie napięcia i stresu u kobiety.

Więcej informacji i materiały do pobrania - https://www.gov.pl/web/zdrowie/karmienie-piersią

 

logopis

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie informuje, iż Laboratorium Bakteriologiczne nie przyjmuje prób do badań w kierunku nosicielstwa Salmonella/Shigella w dniu 14.08.2019 r.

logopis

KOMUNIKAT

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gnieźnie z dnia  02 sierpnia 2019 roku

 w sprawie jakości wody w kąpieliskach "Winiary", "Kąpielisko Skorzęcin" i "Kąpielisko Na Języku" w Kłecku

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie informuje, że w dniu 29 lipca 2019 r. pobrane zostały próbki wody z kąpielisk "Winiary", "Kąpielisko Skorzęcin" i "Kąpielisko Na Języku" w Kłecku.

Na podstawie sprawozdań z badań ocenia się, że woda w kąpieliskach: "Winiary", "Kąpielisko Skorzęcin" i "Kąpielisko Na Języku" w Kłecku jest przydatna do kąpieli.

Informacje na temat jakości wody będą umieszczane systematycznie na stronie internetowej www.psse-gniezno.pl oraz na stronie http://sk.gis.gov.pl  przez cały sezon letni.

Zachęcamy również do odwiedzania strony Serwis kąpieliskowy, na którym można odnaleźć informacje o wszystkich kąpieliskach na terenie  całego kraju, zarówno dotyczące jakości wody kąpielowej jak i wyposażenia danego kąpieliska.

 

Życzymy przyjemnego pobytu nad wodą i bezpiecznej kąpieli!

logopis

KOMUNIKAT

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gnieźnie z dnia  30 lipca 2019 roku

 w sprawie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli "Plaża Rybno Wielkie"

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie informuje, że w dniu 23 lipca 2019 r. pobrane zostały próbki wody z miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli "Plaża Rybno Wielkie".

Na podstawie sprawozdania z badań ocenia się, że woda w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli "Plaża Rybno Wielkie" jest przydatna do kąpieli.

Jednocześnie przypomina się, że w związku z pismem   Wójta Gminy Kiszkowo otrzymanym dnia 04.07.2019 r. miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli "Plaża Rybno Wielkie" jest zamknięte do odwołania.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HBV (Hepatitis B Virus). Wirus HBV jest ok. 100 razy bardziej zakaźny niż HIV.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HCV (Hepatitis C Virus).

Do zakażenia tymi wirusami dochodzi przede wszystkim podczas:

– kontaktu z zakażoną krwią,

– kontaktu z zakażonymi niejałowymi narzędziami i sprzętem używanymi podczas zabiegów medycznych oraz tych stosowanych do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki, itp.),

– w trakcie niezabezpieczonych kontaktów seksualnych z osobą chorą/nosicielem.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie żyje około 325 milionów osób z przewlekłym zapaleniem wątroby, w tym 257 milionów ludzi z zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) i 71 milionów osób z zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). Znaczna liczba osób przewlekle zakażonych HCV rozwija marskość lub raka wątroby, a około 399 000 ludzi umiera każdego roku z tego powodu. Leki przeciwwirusowe mogą wyleczyć obecnie ponad 95% osób z zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C, zmniejszając tym samym ryzyko zgonu z powodu tych ciężkich i odległych powikłań.

Według szacunków Europejskiego Centrum do Spraw Zapobiegania i Kontroli Kontroli Chorób w Sztokholmie (ECDC) około 9 mln Europejczyków jest przewlekle zakażonych wirusami powodującymi WZW typu B i C.

Większość z osób zakażonych nie jest tego świadomych, ponieważ objawy tych zakażeń narastają powoli, dając oznaki uszkodzenia wątroby nierzadko po wielu latach.

Aby rozpoznać WZW typu B i C niezbędne jest przede wszystkim wykonanie badań diagnostycznych potwierdzających kontakt z wirusem i obecność materiału genetycznego wirusa HBV lub HCV we krwi.


 Źródło, więcej informacji - https://gis.gov.pl/kampania/hcv-jestem-swiadom/

logopis

KOMUNIKAT

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gnieźnie z dnia  19 lipca 2019 roku

 w sprawie jakości wody w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli "Plaża Imiołki"

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie informuje, że w dniu 15 lipca 2019 r. pobrane zostały próbki wody z miejsca okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli "Plaża Imiołki".

Na podstawie sprawozdania z badań ocenia się, że woda w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli "Plaża Imiołki" jest przydatna do kąpieli.

Informacje na temat jakości wody będą umieszczane systematycznie na stronie internetowej www.psse-gniezno.pl.

Zachęcamy również do odwiedzania strony Serwis kąpieliskowy http://sk.gis.gov.pl, na którym można odnaleźć informacje o wszystkich kąpieliskach na terenie całego kraju, zarówno dotyczące jakości wody kąpielowej jak i wyposażenia danego kąpieliska.

 

Życzymy przyjemnego pobytu nad wodą i bezpiecznej kąpieli!

Odstraszając komary, czy inne gryzące owady, nie zapominaj o swoim zdrowiu! Produkty biobójcze, które używamy w lecie: na spacerze, podczas grilla, na wakacjach, używane w nieprawidłowy sposób albo kupowane u nierzetelnych sprzedawców mogą nie tylko zadziałać nieprawidłowo, ale także spowodować zagrożenie dla zdrowia. Aby repelenty używać w sposób bezpieczny, gwarantując zarazem odpowiednią skuteczność stosowania  Główny Inspektorat Sanitarny przygotował tekst informujący o powyższych aspektach i jest on dostępny pod adresem: https://gis.gov.pl/zdrowie/komary-w-polsce-ryzyko-zdrowotne-informacja-glownego-inspektora-sanitarnego/

logopis

KOMUNIKAT

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gnieźnie z dnia  12 lipca 2019 roku

 w sprawie jakości wody w kąpieliskach "Winiary", "Kąpielisko Skorzęcin" i "Kąpielisko Na Języku" w Kłecku

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie informuje, że w dniu 08 lipca 2019 r. pobrane zostały próbki wody z kąpieliska "Winiary", "Kąpielisko Skorzęcin" i "Kąpielisko Na Języku" w Kłecku.

Na podstawie sprawozdań z badań ocenia się, że woda w kąpieliskach: "Winiary", "Kąpielisko Skorzęcin" i "Kąpielisko Na Języku" w Kłecku jest przydatna do kąpieli.

Informacje na temat jakości wody będą umieszczane systematycznie na stronie internetowej www.psse-gniezno.pl oraz na stronie http://sk.gis.gov.pl  przez cały sezon letni.

Zachęcamy również do odwiedzania strony Serwis kąpieliskowy, na którym można odnaleźć informacje o wszystkich kąpieliskach na terenie  całego kraju, zarówno dotyczące jakości wody kąpielowej jak i wyposażenia danego kąpieliska.

 

Życzymy przyjemnego pobytu nad wodą i bezpiecznej kąpieli!

Produkty na bazie konopi siewnych zyskują w ostatnim czasie dużą popularność. Ze względu na liczne zapytania Komisja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Rady Sanitarno-Epidemiologicznej przygotowała stanowisko dotyczące bezpieczeństwa ich stosowania.

W związku z wystąpieniem Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącego bezpieczeństwa stosowania konopi siewnych w żywności ze względu na obecność THC i CBD Komisja Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Rady Sanitarno – Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym przyjęła podczas posiedzenia w dniu 27.05.2019r. następującą opinię:

Czytaj więcej...